San Francisco Symphony

neděle 2. únor 2014 22:17

Chápu Roberta Greenberga , když mu vadí, že si symfonický orchestr v jeho San Francisku říká San Francisco Symphony. Symfonie přece není orchestr a orchestr není symfonie. Jméno se však už zažilo, a tak ho dneska už sotva kdo bude měnit.

Na koncerty San Francisco Symphony jsme začali chodit, když ještě zajížděli do Cupertina. My tehdy bydleli v Mountain View a cupertinský Flint Center byl od nás autem deset minut. (Ovšem po koncertě to obvykle trvalo půlhodinu, než jsme se dostali ven z garáže.) Začali jsme se sedadly hodně vepředu, takže violoncellisty jsme brzo poznali podle bot. Časem jsme se pak posunuli kousek dozadu. Mezitím jsem ovšem přes noc ohluchnul a dostal do pravého ucha kochleární implantát. Neuplynula však ani celá sezóna a začali jsme chodit znovu. Zpočátku jsem hodně spoléhal na SmartLink, vlastně FM (pro pamětníky VKV) vysílač, který zlepšuje poměr signal/šum snad desetkrát, a za každým uchem potom MicroLink (vlastně FM přijímač) napojený na sluchadlo a na procesor. Docela mi to pomáhalo užívat si hudbu. Pokud ovšem byl nějaký sóĺový koncert anebo se hrálo něco s méně početným ansámblem, SmartLink jsem odpojoval, protože se mi zdálo, že mi tak hudba zní “přirozeněji”.

Koncerty v Cupertinu byly patrně dost prodělečné. Nakonec tuhle serii zrušili a nám nezbylo, než začít jezdit do San Franciska, kde San Francisco Symphony hraje v Davis Hall. Deset minut na koncert se tak stalo historií. Teď abychom vyjížděli po půl sedmé, abychom stihli koncert v osm. Ne vždy se to povede, protože stojednička, dálnice, která vede od severu k jihu přes celou Kalifornii, bývá často zacpaná. GPS pak začne navrhovat nejrůznější objížďky, ale nachytat jsem se nechal jen jednou. Pokud hraje ve stejný den i opera na protější straně ulice, bude nejbližší garáž plná až po střechu a lepší bude jet rovnou do podzemní garáže za radnicí.

Opozdilci se dovnitř nepouštějí, ale pamatuje se na ně. Začíná se obvykle něčím kratším, co můžou sledovat na obrazovce, a pak je pustí dovnitř. Stalo se nám jednou, že kvůli hrozné zácpě jsme to málem nestihli ani po první skladbě. Byl bych dost naštvaný, protože zrovna hrál slavný violoncellista YoYo Ma.

Davis Hall má takovou zvláštnost, že se sedí i okolo jeviště. (Nebo se v koncertní síni tomu říká orchestřiště?) Terasu jsme si oblíbili, protože člověk vidí muzikantům do not a ví předem, kdy bude konec. Já to ovšem vysvětluji tak, že mírně zkreslený zvukový vjem doplním vjemem vizuálním, takže jsem pak taky plný dojmů, stejně jako ti, co mají zdravé uši. Nedávno jsem ovšem viděl na serii DVD s Beethovenovými symphoniemi z Vídně, že tam taky sedí publikum kolem muzikantů, takže to asi zas taková zvláštnost není.

O přestávce jdeme na skleničku šampáňa, to objednám ještě před začátkem, takže pak na nás čeká bez fronty na stolku se jménem na ceduličce. Taky se podíváme do obchodu s cédéčky, jestli nemají něco nového, co nemáme. To se najde skoro vždycky a Jana jen obrátí oči v sloup, kam že to doma dáme. A já ji vždy uklidním, že místo doma ještě máme, a pokud ne, tak ho uděláme. Nejvíc jdou na odbyt disky se skladbami, které jsou ten večer na programu a taky disky interpretů, kteří ten večer vystupují. Občas také sólisté podepisují divákům přinesená cédéčka nebo aspoň program. Jednou tady hrál makedonský pianista Trpčeski. Líbil se nám a koupili jsme jeho CD, po koncertě prý bude podepisovat. V programu jsem se dočetl, že dost často hrává v Praze. A tak, když na mě přišla řada, jsem se ho zeptal, jestli v Praze pochytil trochu češtinu. A prý že jo. Tak mu povídám, jestli ví, jak se řekne česky “Suffer in the Czech way!” Trpčeski chvíli přemýšlel a pak připustil, že neví. Tak jsem mu to prozradil: “Trp česky!”

Vladislav Dolník

Vladislav Dolník

Vladislav Dolník

Kochleární implantát je pro mě Téma. Mám v každém uchu jeden a zřejmě o nich budu psát nejčastěji. Občas asi napíšu i o něčem jiném, protože jako správný Čech rozumím naprosto všemu.

Jsem bioanalytický chemik s kochleárním implantátem v obou uších, ve volných chvílích šermíř-veterán. Když jsem před lety zjistil, že moje práce v Česku nikoho nezajímá, přesunul jsem se do Silicon Valley.

Flag Counter

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora